Początki LELO

W wyniku wygranego w 2012 roku konkursu na dotację na inwestycje w zakresie dużej infrastruktury badawczej współfinansowaną ze środków funduszy strukturalnych  z inicjatywy prof. Sambora Gruczy  utworzone zostało Laboratorium Eksperymentalnej Lingwistyki Okulograficznej, którego kierownikiem jest dr Monika Płużyczka. Opiekę naukową nad laboratorium prowadzi prof. dr hab. Sambor Grucza.

Cele LELO

Nadrzędnym zadaniem Laboratorium jest zainicjowanie, a następnie prowadzenie badań naukowych w zakresie okulograficznej lingwistyki eksperymentalnej, w szczególności translatoryki eksperymentalnej i glottodydaktyki eksperymentalnej. Oznacza to, że w ramach laboratorium prowadzone będą lingwistycznie ukierunkowane badania okulograficzne, zmierzające do rozszerzenia granic eksploracyjnych lingwistyki stosowanej. W centrum zainteresowań badań okulograficznych stawiani są konkretni mówcy-słuchacze, ich – umiejscowione w mózgach – właściwości językowe, a także procesy językowe, jakie zachodzą w ich mózgach.

Dotychczasowe badania translatoryczne i glottodydaktyczne ograniczone były do rozważań koncepcyjnych i ich weryfikacji w praktyce translacyjnej i glottodydaktycznej. Najwyższy czas, aby badania te uzupełnić o badania eksperymentalne. Przeprowadzenie tego typu badań możliwe jest dzięki wykorzystaniu m.in. okulografów. Już pierwsze wyniki badań okulograficznych wskazują na to, że okulografia otwiera przed całą lingwistyką stosowaną nowe, innowacyjne, możliwości poznawcze.

Ponadto zadaniem Laboratorium jest zainicjowanie współpracy naukowej i stworzenie krajowej a następnie międzynarodowej sieci jednostek badawczych tak, aby badania w zakresie translatoryki i glottodydaktyki eksperymentalnej były w jak największym stopniu skoordynowane. Pozwoli to na zwiększenie ich efektywności naukowej i zmniejszenie kosztochłonności ich realizacji.

[Sambor Grucza, Monika Płużyczka]